Jdi na obsah Jdi na menu
 


pyramidy

Historické stavby

Jsou známy egyptské pyramidy, núbijské, které byly odvozeny od egyptských, ale byly menší, mezoamerické, andské, francouzské, bosenskohercegovské, Cestiova pyramida v Římě, a nyní i ukrajinské (viz [1]).

[editovat] Egyptské pyramidy

Egypt.Dashur.RedPyramid.01.jpg

Pyramidy v Egyptě jsou nejznámější a nejstarší z pyramidových staveb, patří k největším stavbám v historii. Cheopsova pyramida je řazena mezi sedm divů světa a byla nejvyšší stavbou až do stavby Eiffelovy věže.

Egyptské pyramidy jsou postaveny z velkých kamenných bloků, nebo z cihel. Stavba pyramid probíhala bez znalosti železa a složitějších technologií. První pyramida pochází z období III. dynastie, poslední pak z XIII., někdy bývá uváděno XIV. dynastie (tzn. že všechny byly postaveny v mezi lety 2700 a 1700 př. n. l..

Přestože o účelu i vzniku egyptských pyramid koluje řada mýtů, které jsou označovány jako nevědecké, shoduje se vědecký svět na tom, že se jednalo o hroby králů. U některých pyramid je jedna a více dalších, menších pyramid, které někdy sloužily jako hroby manželek. Některé z těchto staveb sloužily k náboženským účelům, většina egyptologů se domnívá, že v nich přebývala králova ba. Někteří králové si nechali postavit dvě pyramidy, což bývá vysvětlováno egyptským dualismem, který spočíval v tom, že byli králové Horního i Dolního Egypta. Zajímavostí je, že existují i pyramidy, které sice měly být hrobkou, ale král se nechal pohřbít jinam.

Většina egyptologů se domnívá, že se pyramidy vyvinuly z mastab a že jsou egyptským vynálezem, neovlivněným cizími vlivy.

[editovat] Núbijské pyramidy

Núbijské pyramidy jsou ve srovnání s egyptskými mnohem méně známé. Tyto pyramidy jsou ovlivněny egyptskými, ale proti nim jsou menší a strmější. V Núbii byly stavěny zhruba do roku 300. Tyto pyramidy nejsou hroby, ale pouze pomníkem mrtvého krále.

[editovat] Mezoamerické pyramidy

ChichenItza-Dic2004.jpg

Pyramidy v Mezoamerice patří k nejvýznačnějším pozůstatkům starověkých mezoamerických civilizací, především Mayů a Aztéků. Jsou sestaveny z kamenných kvádrů mnohem menších než egyptské pyramidy, takže je poměrně snadno uneslo několik málo lidí. Kvádry byly spojovány pomocí cementové malty, stavitelé neznali železné nástroje ani kolo.

[editovat] Starověký Řím

V průběhu existence římské říše bylo také postaveno několik pyramid z nichž nejznámější je dosud existující Cestiova pyramida. Jedná se o 27 metrů vysokou stavbu z konce 1. století př. n. l..

Další římská pyramida byla postavena ve Faliconu ve Francii. Přímo v Římě byla postavena pyramida pojmenovaná Meta Romuli, která byla zničena koncem 15. století

Další významy jsou uvedeny v článku Pyramida (rozcestník).

Pyramida je jehlanovitá stavba. Základem pyramid bývá zpravidla čtyřúhelník nebo trojúhelník, obecně to však může být jakýkoliv polygon. To znamená, že pyramida má obvykle tři nebo čtyři strany. Tyto strany musí být trojúhelníkové. Konstrukčně nejjednodušší je udělat pyramidu na čtvercové (resp. přibližně čtvercové) základně, protože nevzniká problém spojit stěny do jednoho bodu. Tuto vlastnost má drtivá většina starověkých pyramid.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 21893
Měsíc: 224
Den: 4